“30 yaşında(2013)”; İLK CUMA NAMAZIM VE İZLENİMLER

Dinimiz İslam’da cuma namazı, cumaları öğleyin toplulukla kılınması zorunlu(farz) olan 2 rekatlık(bölümlük) bir namazdır. Farzının yanında Allah’ın elçisi tarafından uygulanan, kılınması yararlı olan sünnetleri de bulunmaktadır. Allah’ın kitaplarından Kuran’da(Okunan) cuma gününün müslümanlarca kutsallığına dikkat çeken bir bölüm(Cuma Suresi) de vardır. Ezanla Allah’ı hatırlamaya ve Allah’a yakarmaya, yalvarmaya çağrılan tüm müslümanlar, cuma namazıyla güzel bir birliktelik ve dayanışma örneği sergilerler. Salatın(namazın) ana unsurları olan kıyam(ayakta durma), rüku(eğilme),secde(yere kapanma) ve yakarışların ortaklaşa ve aynı anda yapılması seyredenlere görkemli bir görüntü oluşturur.

İşte yaklaşık 10 yıldır(2002’den beri) ilgilendiğim ve araştırdığım dinimizin içindeki namazı evimde bireysel olarak hayatıma katmışken kutsal kitapta önemsendiği gibi toplulukla kılınmasının önemine vardım. Böylece cuma namazına başlamaya karar verdim. Hayırlı ay ramazanda, 12 Temmuz 2013’te, bir cuma gününün öğlesinde Ankara-Ulus’taki 100. Yıl çarşısı mescidinde ilk cuma namazımı deneyimledim. Farzıyla sünnetleri birlikte 10 rekat şeklinde uzun uzun, yavaş yavaş ibadetimi toplulukla gerçekleştirdim. Namaz süresince dua(yakarış) olarak fatiha ve ihlas surelerinin Türkçe anlamını bilerek ve anlayarak içimden sürekli Türkçe olarak yineledim. Ayrıca tekbirle(Allah, büyüktür.) Allah’ın yüceliğini sürekli andım. Yaşadığımı tek kelimeyle özetlemek istesem ilk aklıma gelen kelime, “dinginleşme”dir. Gevşeme, rahatlama, yatışma, yoğunlaşma, sevinç, sevgi, sevinme, saygı, olumsuzu unutma, olumluyla bütünleşme, düşünme kapasitesinin artışı ve Allah’a yaklaşma algıladığım deneyimi anlatan diğer betimlemelerdir.

Hayatımdaki bu ilk cuma namazımdan sonra düzenli olarak her hafta cumalara gitmeyi ilke edindim ve programladım. Tanık oldum ki Allah’tan başka tanrı yok. Dünyadan sonraki sonsuz yaşam ahirete odaklandım ve odaklıyım. Öldükten sonra diriltileceğimiz ve karşılıklanacağımız dinin gününü düşünerek sahibimin sevecenliğini ve sevgisini kazanacak güzel işlere ve davranışlara koyulmaktayım…